Chociaż każda agencja pracy może działać na indywidualnych zasadach, to jednak funkcjonowanie tego rodzaju podmiotów zawsze wiąże się z takimi samymi podstawami. Agencje pracy służą zarówno potencjalnym pracownikom, ale też pracodawcom, którzy szukają odpowiedniego personelu. Nie ma wątpliwości, że tego rodzaju działalność gospodarcza wspiera rynek pracy w szerokim aspekcie.
Agencja pośrednictwa pracy dla pracownika
Co ciekawe, agencja pracy jest swoistą bazą ofert zatrudnienia. Potencjalny pracownik może złożyć swoje CV, a po szczegółowym wywiadzie i opisaniu własnych kwalifikacji oraz kompetencji, a także preferencjach w zakresie szukanego zatrudnienia, zostaje przypisany jako kandydat według branży i stanowiska. Dzięki temu potencjalny pracownik otrzymuje oferty pracy, które rzeczywiście go interesują, zaś pracodawcy zyskują odpowiednich specjalistów.
Agencja pracy wspiera tych, którzy dopiero zaczynają pierwsze zawodowe kroki, pozwala znaleźć zatrudnienie bez znajomości rynku pracy w nowym mieście, daje szansę na otrzymanie godziwych warunków pracy, ponieważ czuwa nad wszelkimi formalnościami. Nie ma możliwości, by pracownik wykonywał powierzone obowiązki nielegalnie, bez umowy albo nie otrzymując za pracę ustalonego wynagrodzenia.
Współpraca z agencją pracy to też dobra opcja dla cudzoziemców, którzy przybywają do Polski w celach zarobkowych. Nieznajomość polskiego rynku pracy, ale też bariera językowa bardzo często jest przeszkodą w otrzymaniu posady.
Trzeba też dodać, że o ile jeszcze do niedawna agencja pracy pośredniczyła w zatrudnianiu pracowników sezonowych albo tylko w poszczególnych branżach, w tym w sektorze budowlanym, tak dzisiaj coraz częściej zajmuje się rekrutowaniem wysoce wykwalifikowanych specjalistów. Wiele agencji rozwinęło swoją działalność i oprócz pośrednictwa w zakresie szukania pracy i odpowiednich pracodawców, zajmuje się dzisiaj kwestiami płacowymi, księgowymi, kadrowymi, szuka noclegu czy transportu do miejsca wykonywania zawodowych obowiązków. Wynagrodzenie agencji pracy to najczęściej ustalony procent od finalnego, comiesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Agencja pośrednictwa pracy dla pracodawcy
Można spodziewać się jak żmudne i czasochłonne, a przy tym wymagające konkretnych umiejętności komunikacyjnych musi być poszukiwanie potencjalnych pracowników na dane stanowisko pracy. Warto, by zatrudniony w przedsiębiorstwie personel oraz właściciel firmy zajmowali się rzeczywistą działalnością biznesu, aniżeli poświęcali swoją uwagę na poszukiwania nowych członków zespołu. Z pomocą przychodzą agencje pracy, które mają przecież w swojej bazie niezliczoną liczbę potencjalnych kandydatów.
Pracodawca zgłasza potrzeby firmy, opisuje dokładnie stanowisko i warunki zatrudnienia. To na tej podstawie agencja pracy jest w stanie wybrać potencjalnych pracowników i rozpocząć etap szczegółowej rekrutacji. Dzięki temu, do przedsiębiorstwa trafiają osoby o niezbędnych kwalifikacjach, wykształceniu czy doświadczeniu. W przypadku zatrudniania obcokrajowców pracodawca ma też gwarancję weryfikacji wszelkich formalności, w tym sprawdzenia legalności pobytu czy możliwości podejmowania pracy zarobkowej w naszym kraju.