Podobno okazja czyni złodzieja, dlatego paradowanie po mieście z otwartą torebką czy portfelem beztrosko wystającym z kieszeni, nie należy do najrozsądniejszych. Niemniej, nawet osoby pilnie strzegące swojego dobytku mogą paść ofiarą doświadczonego złodzieja, który potrafi niepostrzeżenie wyjąć portfel z wewnętrznej kieszeni kurtki. Pierwszą reakcją po kradzieży zwykle jest szok, tym większy, im więcej gotówki i kart płatniczych znajdowało się w portfelu. Jednak warto jak najszybciej otrząsnąć się i podjąć działanie, by złodziej nie wykorzystał Twoich dokumentów i nie dobrał się do pieniędzy z konta. Podpowiadamy zatem – co robić, gdy ukradną Ci portfel?

Najważniejszy dowód osobisty

W Polsce dowód osobisty jest traktowany jako podstawowy dokument tożsamości, w związku z czym, można zrobić z nim niemal wszystko – otworzyć konto w banku, zaciągnąć szybką pożyczkę w parabanku, wynająć mieszkanie oraz dokonać szeregu innych, wiążących transakcji i umów. Kradzież portfela może implikować tzw. kradzież tożsamości, a co za tym idzie – złodziej może dokonać wyłudzenia, wykroczenia lub przestępstwa na Twoje nazwisko. Aby temu zapobiec, musisz zabezpieczyć swój dowód osobisty na wszelkich możliwych frontach:

  1. Jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i złóż dyspozycję zastrzeżenia swojego dowodu osobistego.
  2. Zgłoś kradzież dowodu na najbliższym komisariacie policji.
  3. Zgłoś kradzież dowodu we właściwym urzędzie gminy/miasta i złóż wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Co zrobić, gdy ukradną Ci portfel, ale złodziej odeśle dokumenty pocztą? W tej sytuacji trzeba zawiadomić komisariat o ich odzyskaniu jednak – z uwagi na możliwość skopiowania – mimo wszystko należy wyrobić nowe dokumenty.

W Polsce działa System Dokumenty Zastrzeżone, z którym współpracują wszystkie banki w Polsce oraz inne instytucje. Jeśli Twój dokument zostanie zgłoszony go bazy, informacja o jego zastrzeżeniu zostanie niemal natychmiast dostarczona m.in. do banków, pośredników finansowych, operatorów telefonicznych, Poczty Polskiej, kancelarii notarialnych, hoteli i agencji wynajmu nieruchomości. Takie działanie znacznie utrudni złodziejowi wykorzystanie Twojego dokumentu, dlatego zgłaszając kradzież do banku, koniecznie poproś o przesłanie informacji do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Zastrzeganie kart płatniczych

Co zrobić, gdy ukradną Ci portfel? Jak najszybciej zgłoś kradzież kart płatniczych (kredytowej, debetowej, obciążeniowej) w swoim banku. Złodziej potrzebuje zaledwie kilku minut, by ogołocić Twoje konto, dlatego zadzwoń do banku (np. na numer alarmowy podany na bankomacie) i zastrzeż karty. Przy telefonicznej weryfikacji możesz zostać poproszony o podanie danych logowania do bankowości internetowej lub informacji szczególnych (np. imion rodziców). Kartę możesz zastrzec również osobiście, w najbliższych oddziale banku, jednak w tej sytuacji konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub prawa jazdy. Jeśli straciłeś je razem z portfelem, najpierw musisz udać się na policję, zgłosić kradzież i uzyskać tymczasowy dowód tożsamości.

Jeśli złodziej zdąży wypłacić pieniądze przed zgłoszeniem kradzieży, wiele banków przyjmuje reklamacje i zwraca pieniądze do określonej kwoty. Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy będą większe, jeśli karta zawierała Twoje zdjęcie, a transakcja budzi wątpliwości, np. została dokonana poza Twoim miejscem zamieszkania i obejmowała wysoką kwotę.

A co z innymi dokumentami?

Kradzież innych dokumentów zgłoś najpierw na najbliższym komisariacie policji, następnie udaj się do placówki, która wydała dokument. Skradzione prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu zgłoś w urzędzie gminy/miasta lub wydziale komunikacji, następnie wystąp o wydanie wtórnika. Kradzież paszportu zgłoś w punkcie paszportowym i złóż wniosek o wydanie nowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here