Rynek nieruchomości rozwija się w narastającym tempie zarówno w skali poszczególnych miast, jak i przyglądając się jego funkcjonowaniu w obrębie całego kraju. Nie powinno to dziwić – coraz większa liczba młodych (choć nie tylko) ludzi decyduje się na zakup własnego lokum, w którym mogliby urządzić swoje przytulne cztery kąty. Zarazem, z roku na rok, coraz więcej lokali mieszkalnych oddawanych jest do użytku. Rosnący poziom konkurencyjności na rynku nieruchomości tworzy więc korzystną sytuację z perspektywy potencjalnych klientów – im więcej dostępnych mieszkań, tym większy staje się poziom elastyczności cenowej.
Kredyt hipoteczny a zakup mieszkania w Warszawie
Zakup nieruchomości mieszkalnej jest przedsięwzięciem szczególnie skomplikowanym w przypadku stolicy naszego kraju. Należy jednocześnie zauważyć, że warszawski rynek nieruchomości rozwija się nieprzerwanie już od kilku dobrych lat. Każdego roku zwiększa się liczba mieszkań oddawanych do użytku oraz ilość przyznawanych kredytów hipotecznych, przeznaczonych właśnie na zakup nieruchomości mieszkalnych. W ubiegłym (2018) roku, ilość przyznanych kredytów hipotecznych przekroczyła liczbę 200 tysięcy.
Warto przy tej okazji podkreślić, że jesteśmy w okresie bardzo korzystnym z perspektywy osób przygotowujących się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Stopy procentowe udzielanych kredytów są wyjątkowo niskie i – zgodnie z szacunkami specjalistów – sytuacja ta nie powinna się zmienić przynajmniej do końca 2020 roku.
Rynek mieszkań w Warszawie
Ceny mieszkań w stolicy naszego kraju rosną w stałym tempie, które w ciągu kilku ostatnich lat niespecjalnie się zmieniło. Specjaliści od rynku nieruchomości kalkulują, że w ciągu kolejnych lat tempo wzrostu zacznie maleć, co być może doprowadzi nawet – w nieco dalszej perspektywie – do trendu odwrotnego. Należy jednak podkreślić, że kalkulacje takie uogólniają sytuację na rynku mieszkań w całym mieście. Tymczasem, w poszczególnych jego dzielnicach, zauważyć możemy odmienne trendy oraz zróżnicowane tempo zmian w cenach. Przykładowo – największy wzrost cen obserwujemy przede wszystkim w takich dzielnicach jak Praga-Północ oraz – w nieco mniejszym stopniu – w dzielnicach: Praga-Południe, Wilanów i Śródmieście. Dzielnice te uchodzą obecnie za najdroższe na warszawskim rynku nieruchomości. Zarazem, warto wskazać, że dzielnicami o najniższym poziomie wzrostu cen są obecnie: Wawer, Rembertów i Białołęka.
Nie powinno więc dziwić, że coraz częściej poszukujemy pomocy pośredników nieruchomości, którzy pomogą wybrać spośród setek dostępnych ofert te najbardziej odpowiadające naszym wymaganiom. Pośrednik Warszawa – to dziś jedno z haseł najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkach. Nie każdy z nas ma bowiem czas by samodzielnie i szczegółowo studiować oferty sprzedawanych nieruchomości. Sytuacja ta jest tym trudniejsza, że w dokonaniu decyzji o zakupie mieszkania należy uwzględnić jak najwięcej szczegółowych informacji – takich jak metraż, liczba pokoi, szacowane koszty utrzymania, usytuowanie lokalu w strukturze budynku oraz wiele innych. Na szczęście, pośrednicy nieruchomości specjalizują się w gromadzeniu i przetwarzaniu takich szczegółowych informacji, co pozwala im na wybór ofert sprofilowanych całkowicie pod kątem naszych wymogów.