Dezynfekcja w dobie koronawirusa

Sytuacja na świecie związana z pandemią wymusiła zwrócenie się w stronę nowych, wydajnych metod odkażania i dezynfekcji. Okazało się, że oczyszczanie większych powierzchni czy pojazdów nie jest takie proste, a ponadto należy zwrócić uwagę także na dostępne sposoby dekontaminacji ludzi.

dezynfekcja pomieszczen uzytku publicznego

Dezynfekcja przemysłowa dotyczy zarówno hal produkcyjnych, pomieszczeń użytku publicznego, pojazdów oraz pracowników, a jej odpowiednie wykonanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wirusa. Do procesu odkażania niezbędne są odpowiednie substancje chemiczne. Wykorzystywane przy dezynfekcji środki umożliwiają usunięcie z różnych powierzchni grzybów, bakterii oraz wirusów. Nie każde urządzenie charakteryzuje się odpowiednimi parametrami, aby móc pracować z takimi substancjami. Niektóre z nich są za mało wydajne lub mimo odpowiedniej charakterystyki nie mogą pracować w środowiskach niebezpiecznych. Najlepszym rodzajem modeli odkażających są urządzenia wysokociśnieniowe, które są przystosowane do intensywnej pracy. Zużywają mniejszą ilość substancji odkażających na daną powierzchnię w porównaniu do rozwiązań niskociśnieniowych, dzięki czemu są efektywne w użyciu.

odkażanie ulic miasta

Rozróżnia się sprzęt do dezynfekcji wyposażony w pompy tłokowe oraz membranowe, obie wersje z napędem elektrycznym lub silnikiem benzynowym. Zasilanie silnikiem benzynowym daje możliwość uzyskania większych wydajności i dlatego stosuje się ją tam, gdzie wymagane jest ciągłe natryskiwanie. Pompa tłokowa do zastosowań w zagrożonym wybuchem otoczeniu jest wykonywana w wersji pneumatycznej i wyposażona w certyfikat ATEX. Dzięki temu, wersja pneumatyczna ma możliwość pracy z roztworami alkoholowymi. Pompy membranowe mogą osiągnąć wydajność 2,2 lub 8 litrów płynu dezynfekującego na minutę. Z kolei wartość ta dla pomp tłokowych to tylko 4 l/min. Z tego względu ważne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj narzędzia do natryskiwanego obszaru. Większa wydajność umożliwi bardziej optymalne pokrycie większej powierzchni.

W przypadku konieczności przemieszczania się między odkażanymi miejscami, często używa się urządzeń mobilnych umieszczonych na wózku, z 12 l zbiornikiem na środki do dezynfekcji. Odkażanie pomieszczeń odbywa się przy użyciu suchej mgły, która zmniejsza niezbędny pobór substancji. Mobilne wersje urządzeń dezynfekujących o wysokim ciśnieniu wykorzystywane są do odkażania biur, magazynów, pomieszczeń użyteczności publicznej, ale również wnętrz środków transportu.

urządzenie mobilne do dezynfekcji

Do dezynfekcji zewnętrznej ludzi oraz pojazdów stosuje się specjalne bramy. Dezynfekcja ludzi odbywa się poprzez natryskiwanie środków z wielu dysz umieszczony na ramie bramki. Osoba wchodząca lub opuszczająca dane pomieszczenia uruchamia proces poprzez przycisk nożny bądź ruch wykrywany jest przez fotokomórkę, dzięki czemu bezpośredni kontakt z elementami bramki jest ograniczony, a ilość rozprowadzonego płynu jest wystarczająca.

urządzenie natryskowe do odkażania

Taki rodzaj bezkontaktowego natrysku umożliwia ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. W urządzeniu można wykorzystywać dowolny środek do dezynfekcji. Bramki do dezynfekcji znajdują zastosowanie w szpitalach, centrach handlowych czy na lotniskach. Podobnie działają bramki do dezynfekcji pojazdów, przez które mają przejeżdżać samochody. Dodatkowym atutem może być wyposażenie bramy w możliwość mycia podwozia.

dezynfekcja wielkopowierzchniowa

Systemy odkażania są obecnie niezbędne i zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa. Przy odpowiedniej dezynfekcji możliwy jest powrót do stanu sprzed pandemii. Przedsiębiorstwa muszą dbać o swoich pracowników, a także o interesy, których niekiedy podstawą jest praca na linii produkcyjnej i transport. Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do kontaktu w dystrybutorem profesjonalnego sprzętu do ciśnieniowej dezynfekcji natryskowej, firmą Pneumat. Więcej info na www.pneumat.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here