Choć wolontariusz nie otrzymuje zapłaty materialnej za swoją pracę, zyskuje znacznie więcej – cenne wartości niemierzalne pieniędzmi. Wśród nominałów wolontariatu można wymienić m.in. satysfakcję, poczucie przynależności, często słowa wdzięczności, doświadczenie zawodowe. Osoby podejmujące trud wolontariusza kierują się rozmaitymi pobudkami, jednak nie można odmówić im jednego – wysokiej motywacji wewnętrznej. Taka praca często wymaga ogromnego zaangażowania i dyscypliny, a także umiejętności zarządzania czasem. Mimo trudności i braku wynagrodzenia, coraz więcej osób doskonale zdaje sobie sprawę, dlaczego warto być wolontariuszem.
Samorealizacja i poczucie celu
Wśród wolontariuszy można znaleźć wiele osób, które na co dzień zajmują stanowiska nieadekwatne do swoich umiejętności i wykształcenia. Dodatkowa praca daje im poczucie spełnienia, pomaga rozwijać się i podejmować nowe wyzwania. Szeroki wybór działalności pro bono pozwala znaleźć pracę odpowiednią do swoich zainteresowań, przez co wielu wolontariuszy realizuje swoje zadania z prawdziwą pasją. Jeśli zawsze marzyłeś o zawodzie lekarza weterynarii, możesz udzielać się w schronisku. Natomiast jeśli ukończyłeś ASP, ale nie znalazłeś pracy w swoim zawodzie, możesz tworzyć dzieła na rzecz chorych dzieci.
Z potrzeby serca
Dlaczego warto być wolontariuszem? Jeśli należysz do ludzi, którzy nie przechodzą obojętnie wobec krzywdy ludzkiej i cierpienia zwierząt, wolontariat to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Możesz wykorzystać swoją dobrą wolę i wrażliwość pomagając np. w hospicjum, szpitalu lub domu opieki. Poczujesz się potrzebny, zniknie uczucie bezradności i braku życiowego celu. Dzielenie się dobrocią daje prawdziwą radość i poczucie sensu, której nie zapewnią Ci prestiżowe stanowisko czy wysokie zarobki.
Spotkania z ciekawymi ludźmi
Jeśli brakuje Ci kontaktu z innymi ludźmi, dzięki wolontariatowi możesz odbudować więzi społeczne i poczuć się częścią wspólnoty. Pomaganie przy zbiórkach charytatywnych (np. WOŚP), w kościele czy organizacjach działających na rzecz zwierząt lub środowiska (np. Greenpace), pozwoli Ci nawiązać ciekawe znajomości z ludźmi wyznającymi podobne wartości. Możesz zyskać prawdziwych przyjaciół, a także rozwiniesz umiejętności interpersonalne i społeczne, co jest niezwykle przydatne w poszukiwaniu dobrej pracy.
Doświadczenie zawodowe
Dlaczego warto być wolontariuszem? Pracując na rzecz organizacji charytatywnych, schronisk czy placówek medycznych, możesz zyskać nowe umiejętności i nauczyć się zawodu pod okiem profesjonalistów. Wolontariat uczy sprawnej organizacji obowiązków, zarządzania czasem, wystąpień publicznych i pracy zespołowej. Dodatkowo zyskasz umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach, ponadto staniesz się bardziej odpowiedzialny i opanowany. Takie kompetencje ułatwią Ci znalezienie pracy, dlatego warto wpisać udział w wolontariacie w cv. Ponadto po zakończeniu wolontariatu Twój pracodawca może przedłużyć z Tobą współpracę, tym razem już za odpowiednie wynagrodzenie.
Jeśli nie wiesz co zrobić z wolnym czasem, chcesz rozwijać swoje zainteresowania i czujesz potrzebę pomagania, wolontariat jest doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Poświęcając swój czas dla innych, nie tylko zyskujesz wiele nowych umiejętności, ale przede wszystkim podejmujesz nowe wyzwanie, które przyniesie Ci satysfakcję i radość.