Nie zawsze stać nas na leasing samochodu nowego, dlatego coraz więcej przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych zastanawia się nad możliwością leasingu samochodu używanego. Sprawa nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, a w realizacji takiego przedsięwzięcia zawsze pomoże doświadczona firma.
Jaki wiek samochodu?
Oczywiście najłatwiej jest leasingować samochód nowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić, jak wyglądają warunki leasingu samochodu używanego. Zależnie od firmy, możemy starać się o leasing samochodu rocznego, dwuletniego, a nawet takiego wyprodukowanego sześć lat temu. Wszystko zależy od pochodzenia samochodu i indywidualnych zasad firmy leasingującej. W niektórych samochód czteroletni będzie problemem, w innych możemy z sukcesem starać się o leasing nawet dziesięciolatka. Aby oszczędzić sobie kłopotu, warto szukać tylko wśród firm, które leasing samochodów używanych oferują.
W większości firm spotkamy się z zasadą, wedle której leasingowane mogą być samochody nie starsze niż ośmioletnie. Im starszy samochód, tym okres leasingowania będzie krótszy, bo powinna naturalnie spadać rata, z racji wieku samochodu. I tak w przypadku samochodu dwuletniego okres leasingowania może wynosić 60 miesięcy, zaś w przypadku samochodu sześcioletniego może zostać skrócony nawet do roku. Warto jednak pamiętać, że na rynku istnieją firmy, które zaproponują nam atrakcyjne warunki leasingu nawet czternastoletnich samochodów oraz bardzo preferencyjne warunki spłaty wynoszące aż do 84 miesięcy!
Wkład własny – czy inny niż w przypadku samochodu nowego?
W przypadku leasingu samochodów używanych zasady są bardzo podobne do leasingu samochodów nowych. Wpłata własna może być określona na poziomie już 10% wartości samochodu. To bardzo ważne, bo w przypadku samochodu kilkuletniego, te 10% to znacznie mniej niż w przypadku samochodu nowego. Znaczy to, że niejeden przedsiębiorca będzie mógł starać się o leasing samochodu, którego wpłatę własną pokryje z bieżącej działalności, bez konieczności zaciągania kredytów. To idealna opcja dla nowych przedsiębiorców, którzy początkowo spłacają głównie kredyt na założenie działalności i nie chcą dodawać sobie miesięcznych rat, mając na uwadze np. sezonowość branży, w której działają.
Skąd samochód używany do leasingu?
Wkład własny zależy od kilku czynników, z których jednym z ważniejszych jest pochodzenie samochodu, znacznie lepsze warunki będziemy mogli uzyskać, jeśli samochód używany, który ma być przedmiotem leasingu, pochodzi np. z salonu (od autoryzowanego dealera). Dość rzadko natkniemy się na oferty firm, które zgodzą się na leasing samochodu kupionego inaczej niż na fakturę VAT, ale to także nie jest niemożliwe. Jeśli więc nie mamy innej możliwości nabycia pojazdu, warto zorientować się, czy leasing samochodu używanego, zakupionego od osoby prywatnej będzie możliwy.
Ważne w przypadku leasingu samochodu używanego będzie też jego szybkie i tanie ubezpieczenie. Dlatego warto szukać firm takich jak Abjfinance.pl, w których załatwiamy obie sprawy jednocześnie. W ten sposób po podpisaniu umowy leasingu możemy odebrać zarejestrowany i ubezpieczony samochód.