Zauważyłeś, że dobry pracownik coraz gorzej wykonuje swoje obowiązki i sprawia wrażenie niezadowolonego? Twój zespół wyraźnie „obniżył loty”, co demonstruje obniżeniem kreatywności i brakiem zaangażowania? Jeśli dawniej nie miałeś zastrzeżeń do swoich pracowników, ale ostatnio odnotowałeś mniejszą wydajność pracy, problem może wynikać ze spadku motywacji. Niedoceniany i sfrustrowany pracownik nie tylko będzie mniej efektywny, ale również może wkrótce odejść do konkurencji. Chcesz temu zapobiec i zależy Ci na sprawnie funkcjonującej kadrze? W takim razie sprawdź, jak motywować swoich pracowników.

Rozmawiaj z pracownikami

Twoje kontakty z podwładnymi ograniczają się do wydawania poleceń? To błąd! Postaraj się chociaż raz dziennie zamienić z każdym pracownikiem kilka zdań na neutralne tematy. W ten prosty sposób stworzysz bardziej przyjazną atmosferę w miejscu pracy, co korzystnie wpłynie na samopoczucie pracowników.

Dziękuj i chwal

Aby motywować swoich pracowników nie zapomnij po pochwałach i wyrazach podziękowania za wykonanie dodatkowych obowiązków czy ponadprzeciętną skuteczność. Dory pracownik musi mieć poczucie, że jego praca jest dostrzegana i zasługuje na Twoje uznanie, w przeciwnym razie uzna, że nie warto się wysilać. Pochwały odniosą największy skutek, jeśli zostaną wygłoszone na forum pracowniczym lub przy kliencie.

Ogranicz kontrolowanie

Nie wiesz, jak motywować swoich pracowników i w związku z tym stale monitorujesz ich pracę? Twoje działanie może odnieść przeciwny skutek – nadmierna kontrola nie tylko wzmaga stres, ale i obniża morale pracowników. Taka postawa świadczy o braku zaufania do podwładnego i wiary w jego umiejętności. Kontrolowany pracownik wykonuje swoje zadania mechanicznie i ściśle pod dyktando przełożonego, przez co z czasem może stracić zdolność do samodzielnego działania. Dlatego zamiast kontrolować, okaż zaufanie i daj swoim pracownikom możliwość wykazania się własną inicjatywą i kreatywnością.

Dostosuj warunki pracy do potrzeb pracownika

Jak motywować swoich pracowników? Z pewnością warto odpowiadać na indywidualne potrzeby pracownika. Rodzicom możesz dopasować grafik w taki sposób, aby mogli bez przeszkód odbierać swoje dzieci ze szkoły. Pracownikowi dojeżdżającemu z daleka autobusem, zaproponuj częściową prace zdalną albo dostosowanie godzin pracy do rozkładu jazdy. Wolnemu strzelcowi pozwól realizować własne zlecenia, o ile nie będą kolidowały z obowiązkami.

Nie lekceważ problemów prywatnych

Czasami nie sposób zostawić negatywnych emocji w domu, co może mieć niekorzystny wpływ na wykonywaną pracę. Dobry szef powinien zrozumieć, że nawet doświadczony specjalista może mieć słabszy okres i prywatne problemy, od których trudno się zdystansować. Kiedy zauważysz złe samopoczucie swojego pracownika, nie wymagaj od niego profesjonalizmu za wszelką cenę. Zamiast tego zaproponuj kilka dni wolnego albo zapytaj, czy możesz w jakiś sposób pomóc.

Najpierw dobre wieści, później złe

Jak motywować pracowników, którzy źle wykonali swoją pracę albo nie do końca wywiązali się ze swoich obowiązków? W takiej sytuacji najlepiej zacznij od pochwały i dobrych wieści (np. podziękuj za wzrost wyników sprzedaży w zeszłym miesiącu), a dopiero potem poinformuj o błędach w ofercie skutkujących utratą potencjalnego kontrahenta. Przypomnij także, że doceniasz ich wkład pracy i wyraź nadzieję, że będą wykonywać swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem.

Podsumowanie

Jak motywować swoich pracowników? Oprócz wyżej wymienionych metod masz do wyboru jeszcze dwie, najskuteczniejsze metody – przede wszystkim pomyśl o premii albo wyższej pensji. Jak wiadomo, na gruncie zawodowym największą motywacją jest marchewka, nie kij. Ponadto weź pod uwagę większą integrację z pracownikami. Zaplanuj wspólny wyjazd na weekend albo spotkanie po pracy w restauracji. Możesz także zorganizować rozrywkę, która będzie wymagała zaangażowania całego zespołu i wyzwoli ducha walki, np. mecz paintballu czy piłki nożnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here