Aby załatać dziurę w budżecie możesz poprosić szefa o podwyżkę, dorabiać po godzinach albo zmienić pracę na lepiej płatną. Jednak znacznie prościej zmienić codzienne przyzwyczajenia, które niepostrzeżenie podwyższają Twoje opłaty za media. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy kilka prostych czynności, aby w portfelu została całkiem pokaźna kwota. Jeśli i Ty chcesz zatem płacić mniej za prąd, gaz i wodę, przeczytaj, jak oszczędzać na rachunkach.

Tańsze opłaty za prąd

Zmiana taryfy to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania na energii elektrycznej, dostępna praktycznie u każdego operatora. Standardowo możesz wybierać spośród dwóch taryf – G11 i G12. Przy pierwszej opcji koszt energii jest stały przez całą dobę.  Taryfa G12 rozróżnia podział na strefy czasowe tańszego prądu (standardowo 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00) i droższego w pozostałych godzinach.

Energooszczędne AGD to kolejny sposób na oszczędzenie na rachunkach. Przy zakupie pralki, zmywarki, piekarnika czy lodówki, wybieraj sprzęty oznaczone klasą A, najlepiej z trzema plusami. Podczas ustawiania AGD pamiętaj, że zużycie prądu będzie wyższe, jeśli  umieścisz urządzenia grzejące (kuchenka, piekarnik) obok chłodzących (lodówka, zamrażarka).

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Najlepiej przekonać wszystkich domowników do racjonalnego korzystania z AGD/RTV. Oto kilka przykładów:

  • uruchamianie zmywarki/pralki tylko przy pełnym wsadzie naczyń/prania,
  • dostosowanie ilości wody gotowanej w czajniku do zapotrzebowania (np. na dwie szklanki herbaty potrzebujecie tylko pół litra, nie całego czajnika),
  • unikanie trybu stand by w sprzęcie RTV, zamiast tego można wyłączyć sprzęt na listwie zasilającej,
  • włączanie sprzętu tylko wówczas, kiedy naprawdę jest używany – dotyczy to zwłaszcza telewizora i komputera, a także ładowarek podłączonych do sieci.

Możesz liczyć na tańsze opłaty za prąd również jeśli wymienisz zwykłe żarówki na energooszczędne  oraz oświetlenie LED.

Niższe rachunki za gaz

Oszczędzanie na ogrzewaniu to temat na osobny artykuł, gdyż znacznie łatwiej obniżyć opłaty za gaz używany do codziennego pichcenia. Czy wiesz, że możesz obniżyć zużycie gazu nawet o 30%, jeśli podczas gotowania będziesz zawsze nakrywać garnki pokrywką?

Kolejnym łatwym sposobem na oszczędzanie na rachunkach za gaz jest gotowanie na palniku o mniejszej średnicy niż dno garnka. Zapłacisz mniej, jeśli większe garnki i patelnie będziesz stawiać na większych palnikach, a mniejsze na małych.

Jeśli chcesz mieć tańsze opłaty za gaz, zacznij gotować w parowarze – taki garnek umożliwia przyrządzenie większej ilości produktów w tym samym czasie (np. ziemniaków i ryby). Poza tym, potrawy gotowane na parze są zdrowsze i smaczniejsze.

Zabrudzone urządzenia zużywają więcej gazu, dlatego regularnie czyść palniki kuchenki, zwłaszcza jeśli płomień zmienił barwę z niebieskiej na żółtą.

Oszczędzanie na rachunkach za wodę

Jak oszczędzać na rachunkach za wodę? Zacznij od najprostszego sposobu – zakręcaj kran podczas mycia naczyń i codziennej toalety (mycia zębów, twarzy itp.). Woda nie musi lecieć cały czas, szczególnie jeśli w tym czasie wykonujesz inne czynności np. zbierasz naczynia ze stołu albo układasz fryzurę.

Aby mniej płacić za wodę warto zamienić (przynajmniej częściowo) kąpiel w wannie na szybki prysznic. W czasie mycia stosuj oszczędną taktykę –  odkręcaj wodę jedynie na początku, by namoczyć ciało oraz na końcu, by spłukać szampon i mydło.

Jeśli masz dom, możesz oszczędzać wodę dzięki zbieraniu deszczówki, którą przeznaczysz na darmowe podlewanie trawnika czy mycie narzędzi ogrodniczych.

Podsumowanie

Wiedza o tym, jak oszczędzać na rachunkach z pewnością jest przydatna, jednak na niewiele się zda, jeśli nie zaangażujesz wszystkich domowników w swój pomysł. Podstawowe zasady, jak np. gaszenie światła przy wychodzeniu z  pomieszczenia, nie są trudne do zrealizowania i nie obniżają komfortu, a mogą pomóc w podreperowaniu budżetu całej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here