Nie ma co oszukiwać się – matura z biologii to jeden z najtrudniejszych egzaminów z jakimi przychodzi mierzyć się uczniom ostatnich klas liceów i techników. Wymaga nie tylko konieczności uzyskania wiedzy podczas lekcji biologii, jak również i po szkole – głównie z podręczników. Dla wielu maturzystów opanowanie obszernego materiału stanowi niemałe wyzwanie. Z pewnością nie mniejsze niż praktyczne wykorzystanie jej podczas samego egzaminu maturalnego.
Jak zatem dać sobie szansę na zdanie matury z biologii? Jak przygotować się do matury z biologii, aby móc dostać się na wymarzone studia? My to już wiemy i chętnie podzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami.
Odpowiedni plan to podstawa
Pierwszym etapem odpowiedniego przygotowania do matury z biologii jest zaplanowanie kolejności działań. Należy ustalić termin matury z biologii, a następnie obliczyć ile dni pozostało do egzaminu. Uzyskaną liczbę dni do matury należy zarezerwować sobie na naukę, ćwiczenia i powtórkę.
Dobrą praktyką jest pozostawienie sobie jakiejś rezerwy czasowej. Niefortunny splot zdarzeń czy choroba mogą pokrzyżować plan i sprawić, że nie zdąży się odpowiednio przygotować do matury, tudzież nie zdąży się sprawdzić swojej wiedzy rozwiązując zadania maturalne z biologii.
Bez konsekwencji w nauce nie można zdać dobrze matury
Wiedza wyniesiona z lekcji biologii może umożliwić zdanie matury na poziomie podstawowym. Jeżeli myśli się o pisaniu matury z biologii na poziomie rozszerzonym, koniecznym jest podjęcie większej ilości przedsięwzięć i… duża dyscyplina. Wspomniany wcześniej harmonogram działania może okazać się niezwykle przydatny.
Konsekwentne dążenie do celu poprzez czytanie ze zrozumieniem podręczników do biologii oraz innych opracowań maturalnych to fundament. Potwierdzi to każdy pedagog, korepetytor i egzaminator.
Motywacji do nauki można szukać wśród swoich znajomych. Wspólna nauka i wzajemne „nakręcanie się” na osiąganie lepszych wyników zadań maturalnych poprzez dodanie elementu zdrowej rywalizacji, z pewnością będą bardzo przydatne. W sytuacji, w której nie ma się znajomych planujących zdawanie matury z biologii, pomocnym może okazać się wsparcie korepetytora lub uczestnictwo w kursie.
Internetowy kurs maturalny z biologii
Pandemia i związane z nią obostrzenia „urozmaiciły” formy przygotowania do matury. W Internecie powstało wiele kursów. Część z nich jest dostępna w ogólnodostępnych serwisach, a część na dedykowanych platformach e-learningowych.
Doskonałym przykładem internetowego kursu maturalnego, w którym warto uczestniczyć jest kurs maturalny z biologii przygotowany przez doświadczonego nauczyciela i korepetytora – Dawida Otulaka. Jest on dostępny na platformie e-learningowej Dawid Uczy.
Praktyczny kurs „Biologia pod klucz” stanowi internetowy kurs w trakcie którego przekazywana jest wiedza z każdego działu biologii oraz na temat prawidłowego formułowania odpowiedzi na maturze. Kursanci zyskują dostęp do nagrań, mogą rozwiązywać zadania maturalne oraz uczestniczyć w webinarach. Przed każdym z nich otrzymują zadania do rozwiązania oraz spis literatury obowiązkowej i dodatkowej którą należy przeczytać, aby zrozumieć aspekt teoretyczny danych zajęć.
Dostęp do platformy możliwy jest z każdego urządzenia podłączonego do Internetu, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Z pewnością jest to doskonała forma nauki, ale i znakomity motywator do działania.
Arkusze maturalne z poprzednich lat są niezwykle cenne
Warto również skorzystać z możliwości weryfikacji swojej wiedzy poprzez rozwiązywanie zadań z arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Praca „z kluczem” pozwoli poznać punktację poszczególnych zadań z matury z biologii oraz formę w jakim powinna zostać zaprezentowana dana odpowiedź aby móc uzyskać maksymalną liczbę punktów.
Notatki, notatki, notatki
Bez względu na przyjętą formę przygotowania do matury z biologii, warto robić notatki. Wielokrotnie udowodniono, że ręczne zapisywanie informacji oraz wyróżnianie ich kolorami pomaga w zapamiętywaniu.
Umiejętne tworzenie notatek przyda się również po zdaniu matury z biologii. Odpowiednio przygotowane notatki z wykładów na uczelni będą niezwykle pomocne podczas przygotowywania się do egzaminów na studiach. Warto więc, przygotowując się do matury z biologii, wyrobić sobie nawyk tworzenia rzetelnych i czytelnych notatek.