Jak wykorzystać wskaźnik zmiany (ROC) na giełdzie

Wielu inwestorów skupia się na narzędziach analizy technicznej, które pokazują aktualne trendy, przełamania poziomów czy przecięcia wskaźników i linii sygnałowej (np. średniej kroczącej).

 Mimo że wiele z nich jest skutecznych, zwróć również uwagę na nieco inne oscylatory. Dzięki nim jeszcze lepiej ocenisz aktualną sytuację na rynku.

Chodzi przede wszystkim o tzw. wskaźniki zmiany, które obrazują zmienność na giełdzie. Najpopularniejszym z nich jest wskaźnik Rate of Change (ROC), od którego wzięła się nazwa wszystkich późniejszych narzędzi tego typu. Z artykułu dowiesz się o nim więcej.

Jak działa wskaźnik zmiany ROC?

Wskaźnik zmiany rysuje się na osobnej skali pod wykresem cenowym. Samodzielnie wybierasz okres, który będzie podstawą dla wyliczeń oscylatora. W oparciu o niego ROC albo wzrasta (co znaczy, że cena jest wyższa niż w wybranym przez ciebie czasie), albo maleje (co znaczy — adekwatnie — że cena jest niższa). Jeśli zaś wskaźnik zmiany utrzymuje się w okolicy poziomu zerowego, nie ma wielkiej różnicy między ceną aktualną a dawną.

Innymi słowy: gdy wskaźnik zmierza ku górze, aktualna cena jest coraz wyższa względem kontrolnej (ustawionej przez ciebie). Gdy zmierza ku dołowi, cena jest coraz niższa.

Dowiedz się więcej o giełdzie i o tym, jak otworzysz rachunek CFD. Zacznij zarabiać bez ruszania się z domu!

Strategie z wykorzystaniem ROC

Giełda bywa skomplikowana, co widzisz już na przykładzie wskaźnika ROC. Jego wskazania zinterpretujesz na trzy sposoby. To, który wybierzesz, zależy tylko od ciebie.

Poniżej omówimy krótko każdy z nich.

Pierwszy sposób jest bardzo prosty. Gdy wskaźnik ROC przebija poziom zera od dołu, kupujesz akcje. Gdy robi to od góry — sprzedajesz. Prostota tej interpretacji jest jednak jej największym minusem, ponieważ nie gwarantuje skuteczności. Dlatego inwestorzy najczęściej wykorzystują ją jako wsparcie do innych przewidywań.

Wedle drugiego sposobu poszukujesz rozbieżności pomiędzy wskaźnikiem ceny a wskaźnikiem ROC. Jeśli cena wykazuje trend wzrostowy, a zmiana trend spadkowy, prawdopodobnie pojawi się korekta ceny. To samo tyczy się odwrotnej sytuacji.

Przy trzeciej interpretacji dodatkowo wyznaczasz poziom wykupienia i wyprzedania na wykresie ROC. Jeśli którykolwiek z nich zostanie przebity, otrzymujesz sygnał do działania (przy przebiciu poziomu wykupienia sprzedajesz, przy wyprzedaniu — kupujesz).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here