Jak założyć własną firmę

Postanowiłeś założyć własną firmę, ale obawiasz się formalności? Nie wiesz od czego zacząć lub jaką formę opodatkowania wybrać? W przeciągu ostatnich lat zakładanie działalności gospodarczej zostało znacznie uproszczone. Formalności jest znacznie mniej, a cały proces można zakończyć w jeden dzień. Jeśli chcesz wiedzieć jak założyć firmę, przeczytaj poniższy artykuł.

Jaki rodzaj działalności wybrać?

Wszystko należy zacząć od wyboru formy działalności. Na początek może to być jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. W przypadku pierwszej opcji, właściciel jest tylko jeden i nie musi spełniać żadnych warunków poza byciem pełnoletnim. Jest on w pełni odpowiedzialny za firmę i odpowiada za nią swoim majątkiem, gdyż nie ma tutaj rozdzielności finansowej na majątek firmy i majątek prywatny.

Jeżeli chodzi o spółkę cywilną, właścicieli musi być przynajmniej dwóch. Muszą być oni pełnoletni i zobowiązać się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Tutaj również nie istnieje rozdział majątkowy i wspólnicy odpowiadają za zobowiązania firmy swoimi środkami.

W przypadku tych form działalności, można  prowadzić księgowość uproszczoną i korzystać z ulg w składkach ZUS. Księgowość możesz prowadzić sam lub korzystać z pomocy biura księgowego. Jednym z nich jest AP Księgowość – biuro rachunkowe w Poznaniu.

Rejestracja działalności

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz zrobić to przez internet lub składając dokument w urzędzie gminy. Należy w nim podać dane firmy, swoje dane oraz wybrać formę opodatkowania. Składając formularz CEIDG-1 zgłaszasz się jednocześnie do ZUS/KRUS, GUS i Naczelnika Urzędu Skarbowego. Firma zaczyna funkcjonować w chwili zarejestrowania w odpowiednim rejestrze.

Jaka forma opodatkowania?

Składając formularz CEIDG-1 nie można zapomnieć o formie opodatkowania. Możesz wybrać z czterech dostępnych:

  • zasady ogólne – jest to forma przyznawana automatycznie przez urząd skarbowy. Pierwsza skala podatkowa to 18%, jeśli Twoje dochody wynoszą mniej niż 85.528 zł. Druga to 32%, jeżeli przekraczają one tę kwotę. Rozlicza się je na PIT-36 do końca kwietnia. Można również odliczyć koszty uzyskania przychodu.
  • podatek liniowy – to korzystny sposób rozliczania się w sytuacji, gdy nasze dochody przekraczają 85 tysięcy zł rocznie. Podatek wynosi 19% i wykazuje się go na PIT-36L. Trzeba dostarczyć go do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Urząd skarbowy musi zostać poinformowany o tej formie rozliczania.
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku kwota podatku jest procentem od przychodów. Do rozliczania używa się PIT-28 i składa się go w urzędzie skarbowym do końca stycznia. Nie każdy może wybrać tę formę opodatkowania, nie da się również odliczać kosztów uzyskania przychodów.
  • karta podatkowa – podatek rozlicza się na PIT-16A, a kwota podatku jest zawsze taka sama. Nie jest istotna wysokość przychodów i kosztów firmy, ale można odjąć od podatku składkę zdrowotną. Jest to forma dla korzystających z usług innych firm, oraz osób, których małżonek nie prowadzi takiej samej działalności oraz nie zatrudniających pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło. Rozliczyć należy się do końca stycznia.

Rejestracja do ZUS

W ciągu siedmiu dni od wpisu CEIDG należy złożyć ZUS ZUA, aby zgłosić osobę ubezpieczoną zdrowotnie i społecznie. Jeśli podlega ona tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, składa się ZUS ZZA. Przez pierwsze 6 miesięcy można również skorzystać z ulgi na start, dzięki której nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here