Zadajesz sobie pytanie jak założyć własny biznes? To temat rzeka, a pod uwagę trzeba wziąć zarówno kwestie samej idei, jak i motywacji oraz oczywiście sprawy finansowe i prawne. Nie sposób odpowiedź w pełni na pytanie o zakładanie biznesu w jednym artykule, ale z pewnością warto wspomnieć o kilku kwestiach, które mogą budzić wątpliwości w osobach myślących o zarabianiu na własną rękę.
Kluczowa jest motywacja
Wielu młodych ludzi zastanawia się jak założyć własny biznes i część z nich zamienia marzenia w czyny. Większość firm na rynku jest jednak szybko zamykana, ale nie brakuje też takich, które osiągają spektakularne sukcesy. Co odróżnia jedne od drugich? Szczęście? Lepsi doradcy czy może kwalifikacje samego przedsiębiorcy? Te wszystkie kwestie są bardzo ważne, ale często kluczowa okazuje się motywacja.
Zdarza się, że pozornie mało perspektywiczny pomysł odnosi sukces po odpowiednim zaadaptowaniu do warunków panujących na rynku. Nawet jeśli na początku twórca odnosił porażki, modyfikował ideę i próbował dalej. Gdyby się poddał, jego biznes należałoby uznać za porażkę. Dotyczy to również przetrwania firm w zmieniających się warunkach, np. upadający warsztat samochodowy można zamienić w autoryzowany serwis i zwiększyć szanse na utrzymanie się na rynku… albo zamknąć biznes. Wszystko zależy od decyzji właściciela i jego motywacji.
Wśród osób zakładających własne biznesy zwykle najbardziej zmotywowani są ci, którymi kieruje chęć rozwijania konkretnego pomysłu. Wówczas biznes jest tylko drogą do realizacji tego celu, a nie celem samym w sobie.
Podobnie wyglądają kwestie finansowe. Nie brakuje osób rozpoczynających własną działalność, by dostać dotacje z UE lub pozyskać środki w inny sposób. Takie firmy zwykle radzą sobie gorzej niż te, które zostały sfinansowane z niskooprocentowanej pożyczki. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że ta pierwsza grupa nie jest zainteresowana pożyczką, bo nie odpowiada jej konieczność zwracania środków. Ich główną motywacją jest szybkie pozyskanie gotówki, a nie rozwój firmy, która pozwoliłaby na spłatę zobowiązania. W takim przypadku wystarczą drobne kłopoty finansowe, by firma została zamknięta.
Studia a własny biznes
Jak założyć własny biznes i czy trzeba być po studiach, aby to zrobić? To często pojawiające się pytanie, a odpowiedź na nie jest dość prosta: studia oczywiście nie są niezbędne, choć mogą się przydać. Piękno własnej działalności polega na tym, że możesz nie mieć żadnych formalnych kwalifikacji czy nawet doświadczenia, bo nikt Cię z niego nie będzie z tego rozliczać, tak jak ma to miejsce podczas rekrutacji pracowników. Jest mnóstwo znanych firm zakładanych przez osoby, które przerwały edukację lub nawet nie poszły na studia.
Z drugiej strony, wiedza na temat finansów czy zarządzania albo specjalistyczne informacje dotyczące danej branży mogą dać więcej pewności siebie i pomóc w sprawnym rozwijaniu firmy.
Wybór formy prawnej
Zakładanie własne biznesu to również wybór formy działalności. Dla freelancerów i wszelkich osób, których działalność będzie się opierała na pracy własnej, zwykle najlepszym wyborem jest Jednoosobowa Działalność Gospodarcza (JDG). Taką firmę można założyć bardzo szybko, a jej księgowość można prowadzić samemu, o ile nie zaczniesz zatrudniać wielu pracowników. Jeśli natomiast masz zamiar współpracować ze wspólnikiem albo nie chcesz ponosić odpowiedzialności finansowej prywatną gotówką za sprawy firmowe, odpowiednią opcją może się okazać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.).
Na początek warto też przemyśleć otwarcie firmy w ramach tzw. inkubatorów przedsiębiorczości. Minusem takiego wyboru jest konieczność korzystania z subkonta na stronie organizacji oraz nazwa organizacji na fakturach (zamiast Twojej firmy), ale są też istotne plusy – przede wszystkim firmę można założyć dosłownie od ręki, księgowość i porady prawne są w cenie abonamentu inkubatora, a do tego nie trzeba płacić ZUS-u.