Wypalenie zawodowe można pomylić ze stresem, przemęczeniem czy wyobcowaniem. Jednak jeśli czujesz się wyczerpany emocjonalnie i brakuje Ci sił do pracy, a wobec innych ludzi stałeś się cyniczny i niezbyt przyjazny, prawdopodobnie dopadł Cię syndrom BurnOut. Wypalenie zawodowe dotyczy zwłaszcza osób, dla których praca stanowiła niegdyś prawdziwą pasję i mających częsty kontakt z innymi ludźmi. Mimo doświadczenia i licznych sukcesów na koncie, wypalony pracownik deprecjonuje swoje kompetencje. Nie wierzy, że podoła obowiązkom i traci zainteresowanie nowymi wyzwaniami. Wychodzenie z tego stanu często wymaga psychoterapii, dlatego lepiej wiedzieć, jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu.
Zadbaj o sen
Wysypianie się to pierwszy krok do redukcji stresu. Śpij co najmniej siedem godzin, kładź się do łóżka przed dwudziestą trzecią. Przed udaniem się na spoczynek porządnie wywietrz sypialnię – nieświeże powietrze powoduje bóle głowy i utrudnia zasypianie. Jeśli mimo dobrego materaca kiepsko sypiasz, sięgnij po napary ziołowe lub preparaty z melatoniną, a nade wszystko – wyrzuć z sypialni telewizor.
Bądź aktywny fizycznie
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? To proste – ćwicz minimum trzy razy w tygodniu, a Twoje ciało szybko odzyska młodzieńczy wigor i dobrą kondycję. Aktywność fizyczna pobudza wydzielanie endorfin, które poprawiają nastrój i wzmacniają poczucie zadowolenia z siebie.
Wyjdź na spacer
Zlokalizuj w swoim mieście zielone tereny rekreacyjne i jak najczęściej z nich korzystaj. Bliski kontakt z przyrodą obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, dlatego w Twoim miejscu pracy koniecznie postaw rośliny doniczkowe. Jeśli nie lubisz samotnych spacerów, wybierz się do parku z przyjaciółmi – towarzystwo bliskich osób zniweluje uczucie alienacji towarzyszące wypaleniu.
Wykorzystaj zaległy urlop
Osoby cierpiące z powodu wypalenia zawodowego często były pracoholikami. Bardzo prawdopodobne więc, że masz w zanadrzu niewykorzystany urlop. Zamiast spędzać go w domu albo co gorsza – znów zrezygnować z wypoczynku, wyjedź w ulubione miejsce. Możesz wykupić wycieczkę all inclusive czy zaszyć się w górskim domku – najważniejsze, że będziesz daleko od firmy i zapomnisz na chwilę o zawodowych obowiązkach.
Nie pracuj ponad siły
Nie sposób zapobiegać wypaleniu zawodowemu jeśli permanentnie pracujesz więcej niż 40 godzin tygodniowo. Najwyższy czas, by ustalić priorytety i oddzielić życie prywatne od zawodowego. Nie przynoś pracy do domu, nawet jeśli jesteś singlem i nie chcesz nudzić się w mieszkaniu. Postaraj się nie zostawać po godzinach – przepracowując się, obniżasz swoją wydajność i bezpowrotnie tracisz cenną energię.
Znajdź hobby
Jeśli czujesz, że praca przestała być Twoją pasją, znajdź nową! Dzięki hobby łatwiej się zrelaksujesz i przestaniesz myśleć wyłącznie o nienapisanych raportach, zaległych zleceniach czy reprymendzie od szefa… Osoby wypalone mają poczucie bezsensowości swoich działań i straciły cel życia, dlatego warto znaleźć absorbujący zamiennik. Hobby wymaga skupienia i zaangażowania, zatem wyzwolisz w sobie energię, której brakuje Ci w pracy.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu, kiedy piętrzące się obowiązki wydają się przekraczać Twoje możliwości? Przede wszystkim daj sobie prawo do wewnętrznego luzu – nie jesteś nieomylną maszyną, która realizuje zadania zgodnie z zaprogramowanym modułem. A może brak zapału do pracy i nieustanne zmęczenie to sygnały do zmian? Zadaj sobie pytanie, czy chcesz pracować w tej samej firmie przez kolejne pięć, dziesięć lat? A może nadszedł czas, by spróbować czegoś nowego, czegoś bardziej satysfakcjonującego i interesującego?