Jak zostać policjantem

Policjanci są codziennie narażeni na zagrożenie. System rekrutacji do policji weryfikuje czy kandydat będzie sprawnie podejmował decyzję i będzie potrafił odpowiednie zareagować. Jakie kryteria powinien spełniać dobry policjant? Jak wyglądają egzaminy?

Czym cechuje się dobry policjant?

Praca w policji to przede wszystkim służba społeczeństwu. Policjanci codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo i ścigają osoby, które popełniają przestępstwa. Cechy charakteru szczególnie pożądane w policji to opanowanie, uczciwość, odwaga umiejętność szybkiego decydowania i reagowanie na sytuację noszące znamiona przestępstwa, nie tylko w trakcie służby.

Na co dzień policjanci mają dawać przykład obywatelom. Mundur zobowiązuje, każdy policjant powinien dawać przykład swoją postawą. W końcu policjant jest uosobieniem prawa w państwie.

Jak pracują policjanci?

Praca w policji to nie tylko ściganie przestępców. Bardzo często, większość dnia zajmuje wypełnianie niezbędnych dokumentów, które systematyzują pozyskane dowody i poszlaki. Policja jako organ jest podzielony na konkretne komórki, które zajmują się różnymi etapami postępowania w trakcie śledztwa.

Podział komórek w Policji:

  • służba śledcza – dochodzenia i śledztwa to ich chleb powszedni. Zajmują się zbieraniem dowodów i poszlak, które pomogą rozwiązać sprawę kryminalną.
  • służba kryminalna – to właśnie oni dokonują zatrzymań podejrzanych. Wcześniej również ustalają ich prawdopodobne miejsca pobytu.
  • służba prewencyjna – w trakcie imprez masowych dbają o nasze bezpieczeństwo. Są odpowiedzialni za bezpieczeństwo obywateli w trakcie katastrof środowiskowych.
  • służba wspomagająca – uzupełniają niezbędne narzędzi pracy i dbają o ich stan. Są odpowiedzialni za całą logistykę i łańcuch dostaw niezbędnego sprzętu.

Jak dostać się do policji?

Rekrutacja do policji dzieli się na cztery części. Każdy z etapów ma na celu sprawdzenie naszych możliwości i ograniczeń, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Na tej podstawie wybieranie są najlepsi kandydaci, którzy zdobędą największą ilość punktów w końcowym rozliczeniu.

Egzamin na policjanta dzieli się na następujące etapy:

  1. „TSO” – Test Sprawności Fizycznej

Sala gimnastyczna i sześć stacji, musisz pokonać je wszystkie żeby zaliczyć egzamin. Należy ukończyć go w czasie nieprzekraczającym 1 minuty i 41 sekund. Im lepszy czas, tym większą ilość punktów zdobędziesz. Na ten test składa się 6 rodzajów ćwiczeń:

  • Przewrót w przód i w tył;
  • Rzut piłką lekarską na odległość;
  • Bieg po kopercie;
  • Zgięcia tułowia w leżeniu, czyli popularne brzuszki
  • Ćwiczenia na „koźle”;
  • Przenieś manekina ważącego 28 kilogramów.
  1. „TWO” – Test Wiedzy Ogólnej

Ta część egzaminu ma sprawdzić Waszą wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa, funkcjonowania państwa, rodzajów władzy i różnego rodzaju ustaw. Na egzaminie otrzymasz 40 pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami. Wszystkie opracowane pytania i odpowiedzi znajdziesz na naszej stronie Odpowiedzi.com.pl.

  1. Test psychologicznych

Policyjny test psychologiczny pomaga rekruterom w weryfikacji jakie mam cechy charakteru, jaka jest nasza osobowość i jak postąpimy w określonych sytuacjach. Od tego zależy jakie decyzje podejmiemy w stresujących sytuacjach, jakich wiele jest w codziennej pracy policjanta.  W trakcie testu badany jest również iloraz inteligencji kandydata

  1. Rozmowa kwalifikacyjna ( daw. „wywiad zorganizowany” )

Po zaliczeniu wszystkich części egzaminu, zostaniesz zaproszony na tzw. „rozmowę kwalifikacyjną”. Faktycznie jesteś tam poddawany bodźcom, które mają wywołać u Ciebie wzmożoną reakcję stresową. W sali obecny jest zawodowy policjant i psycholog, którzy starają się rozchwiać Twoją psychikę do granic możliwości.

Zaliczenie wszystkich etapów nie jest jednoznacznie z przyjęciem w szeregi policji. Wybierani są kandydaci, którzy zdobyli najwięcej, zsumowanych punktów ze wszystkich etapów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here