Kiedy pełna księgowość?

Każdy przedsiębiorca musi w swojej firmie prowadzić księgowość. W niektórych przypadkach wystarczające jest rozliczanie się tylko z przychodów. Jednak niektóre rodzaje działalności wiążą się z obowiązkiem prowadzenia pełnej rachunkowości. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, czy jego obowiązkiem jest prowadzenie pełnej księgowości, czy też jej okrojonej wersji. Kiedy zatem przedsiębiorca musi prowadzić pełną księgowość?

Uproszczona księgowość

Alternatywą pełnej księgowości jest tzw. uproszczona księgowość. Do jej rodzajów należy prowadzenie książki przychodów oraz rozchodów, karta podatkowa, ryczałt. Takie formy rozliczania znacznie różnią się od pełnej księgowości. Są one znacznie prostsze i przystępniejsze dla przedsiębiorcy. To właśnie dlatego znacznie częściej można spotkać firmy rozliczające się za sprawą uproszczonej księgowości. Nie każdy, kto chce może rozliczać się w ten sposób. Sposób rozliczania się jest uwarunkowany przepisami prawa rachunkowego i podatkowego. Uproszczona księgowość jest przeznaczona dla osób fizycznych spółek jawnych, spółek cywilnych oraz spółek partnerskich. Jednak duże znaczenie ma też poziom dochodów danego przedsiębiorstwa. O tym jednak warto wspomnieć w przypadku firm, na które nałożony jest obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Czym jest pełna księgowość?

Jak już wspomniano, prowadzenie pełnej księgowości jest o wiele bardziej skomplikowane niż inne formy rozliczenia. Jej podstawową różnicą jest fakt, że każde zdarzenie mające charakter gospodarczy, które wydarzy się w firmie, musi podlegać ewidencji. Ma to na celu kontrolę nad przepływem środków pieniężnych w firmie. Operacje finansowe na duże kwoty mogą stwarzać ryzyko nieuczciwych działań. Pełna księgowość ma na celu utrzymanie transparentności oraz przejrzystości sytuacji finansowej w danej firmie. Jest to praktyczne rozwiązanie zarówno dla władz państwowych oraz innych organów, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem operacji finansowych, jak i chociażby dla udziałowców.

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

W prawie rachunkowym są ściśle określone podmioty, które powinny prowadzić pełną księgowość. Do ich grona należą m.in.:

  1. Spółki handlowe.
  2. Jednostki funkcjonujące na zasadach prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi przepisów o działalności ubezpieczeniowej, przepisów spółdzielczych, przepisów o funduszach inwestycyjnych.
  3. Samorządy, czyli gminy powiaty województwa.
  4. Jednostki budżetowe oraz fundusze celowe.
  5. Osoby zagraniczne, oddziały oraz przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.
  6. Jednostki działające na podstawie otrzymanych subwencji i dotacji.

Bardzo ważny jest fakt, że firma musi korzystać z uproszczonej księgowości, jeśli jej roczny przychód wynosi co najmniej 2 mln euro. W przypadku polskiego prawa, kwotę przelicza się na złotówki. Limit na dany rok ustala się w październiku roku poprzedniego, przyjmując kurs z tego okresu.

Warto zatem monitorować, czy nie należy u siebie wprowadzić pełnej księgowości, zwłaszcza w przypadku, kiedy przekształca się firmę w spółkę prawa handlowego lub obroty zaczynają przekraczać wskazaną kwotę.

Czy pełna księgowość jest aż taka straszna?

Już wiadomo, że każdy przedsiębiorca, spełniający choć jeden warunek z wyżej wymienionych, musi prowadzić pełną księgowość, jednak nie jest to powód do niepokoju. Może się to wydawać uciążliwym i czasochłonnym obowiązkiem, ale ma to też swoje plusy. Prowadzenie pełnej księgowości daje szansę na lepszą kontrolę i analizę obrotu pieniędzmi w przedsiębiorstwie. Pełna rachunkowość pozwala lepiej zaplanować wydatki, przewidzieć kwestie podatkowe, oraz kontrolować wpływy. Co więcej, pełna księgowość może być plusem także ze względu marketingowego. Dla wszystkich kontrahentów i klientów może ona okazać się zachętą do dalszej współpracy. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że podczas prowadzenia pełnej księgowości trzeba mieć firmę nadzorująca te zadania. Oferta pełnej księgowości w PIK pozwoli na realizację tych zdań. Prowadzenie pełnej rachunkowości przez zewnętrzny podmiot pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Nie musimy zatrudniać dodatkowej osoby w firmie, która będzie prowadziła księgowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here