Medale okolicznościowe to prawdziwa gratka dla zapalonych kolekcjonerów. Składają się na to dwa czynniki. Przede wszystkim najczęściej były w produkcji przez krótki czas, więc ich nakład jest niewielki, co już samo w sobie czynie je atrakcyjnymi do zbierania. Drugim niezaprzeczalnym aspektem kolekcjonerskim jest niezwykły kunszt wykonania. Medale okolicznościowe – jak sama nazwa wskazuje – były przygotowywane na specjalne okazje, a tym samym zamawiającemu z całą pewnością zależało, aby były wyjątkowe. Skąd wzięła się tradycja wykonywania medali okolicznościowych i gdzie szukać kolekcjonerskich okazów?
Skrócona historia medali okolicznościowych
Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy rozpowszechniło się bicie medali okolicznościowych. Można jednak uznać, że pierwszymi medalami okolicznościowymi były monety koronacyjne, które bito z okazji objęcia tronu przez nowego władcę, ale nie zawierały one jednak nominału, co wyraźnie odróżniało je od monet obiegowych. Początkowo medale okolicznościowe bito tylko z okazji najważniejszych i najbardziej doniosłych wydarzeń. Z biegiem czasu ranga okoliczności przestała mieć kluczowe znaczenie, a medal mogli zamawiać różni ludzie, czy instytucje, którzy chcieli uczcić lub upamiętnić jakieś wydarzenie.
Medale okolicznościowe współcześnie
Tradycja wybijania medali okolicznościowych trwa do dziś. Najbardziej rozpowszechnionym i znanym praktycznie każdemu rodzajem medalu okolicznościowego – choć wiedza ta jest nie zawsze uświadomiona – są medale zawodów sportowych. Na najmniejszych turniejach dla dzieci i na Igrzyskach Olimpijskich wręcza się zwycięzcom medale – nie wszystkie, rzecz jasna, mają wartość kolekcjonerską, ale niektóre osiągają zawrotne ceny, jeśli już trafią do sprzedaży, bo właściciele niechętnie się z nimi rozstają – najczęściej dlatego, że zbyt wiele trudu zdobyli w zdobycie ich. Medale okolicznościowe często są też zamawiane przez jednostki samorządu terytorialnego, instytucje publiczne, szkoły, uczelnie, a nawet prywatne przedsiębiorstwa, fundacje czy organizacje pożytku publicznego, aby uczcić rocznicę, doniosłe wydarzenie lub postać.
Gdzie szukać okolicznościowych medali kolekcjonerskich?
Osoby, które kolekcjonują medale okolicznościowe, powinny przede wszystkim skupić się na przeglądaniu aukcji internetowych – tam bowiem można najłatwiej znaleźć historyczne medale okolicznościowe sprzed lat. Trzeba jednak uważać na falsyfikaty i podróbki. Najlepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców lub umawiać się na odbiór osobisty, aby przed dokonaniem ostatecznej transakcji dokładnie obejrzeć medal. Nie jest złym pomysłem, aby pojechać z inną osobą, która również zna się na rzeczy i będzie w stanie doradzić. Co zaś tyczy się współczesnym medali okolicznościowych, najłatwiej i najbezpieczniej szukać ich u producenta. Przykładem może być ten serwis: https://www.mennica.com.pl/produkty-na-zamowienie/medale/katalog-medali. Kolekcjonerskie medale okolicznościowe, które są tam dostępne, to zawsze oryginały wykonane z największym kunsztem i dokładnością. Nie ma więc obawy, że kupi się podróbkę lub medal oryginalny, ale w złym stanie. Kupowanie współczesnym medali okolicznościowych można z całą pewnością traktować zarówno jako hobby, jak i sposób na inwestycję – ich wartość będzie bowiem z dużym prawdopodobieństwem tylko rosła.
Artykuł sponsorowany.