Warto mieć świadomość, że tooling jest to bardzo korzystne rozwiązanie, choć nie jest jeszcze oczywiste dla wszystkich przedsiębiorców. Wspomniana umowa pozwala bowiem jednej ze stron pozyskać wszystkie potrzebne narzędzia, z kolei drugiej da liczne korzyści na gruncie podatku VAT. Na czym polega umowa toolingu?
Podstawowe założenia umowy toolingu
Trzeba zdawać sobie sprawę, że tooling w języku angielskim będzie oznaczał obróbkę. Ma to bowiem ogromne odzwierciedlenie także w zrozumieniu tego pojęcia w języku polskim. Umowa toolingu w najprostszym możliwym ujęciu polega na pozyskaniu narzędzi w oparciu o porozumienie przedsiębiorców. Następnie w jej wyniku zarówno zlecający, jak i wykonawca otrzyma zarówno korzyści, jak i obowiązki.
Przedsiębiorca może w ten prosty sposób zyskać środki trwałe, albo ruchomości, które będą konieczne do wykonania danego planu gospodarczego. Z kolei zlecający nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów, które będą związane z zapłaceniem podatku VAT.
Należy także zaznaczyć, że umowa toolingu będzie dawała stronom bardzo dużo swobody zarówno w konstruowaniu, jak i rozdzielaniu praw, obowiązków. Umowa toolingu doskonale zda zatem egzamin w bardzo dużej liczbie sytuacji biznesowych.
Warto wiedzieć, że jej podstawowe brzmienie będzie zakładało przekazanie wykonawcy środków trwałych na czas nieokreślony albo określony. Wykonawca będzie mógł w ten sposób wykonać dane zlecenie. Z kolei po jego zakończeniu musi zwrócić udostępnione urządzenie właścicielowi.
Z omawianego rozwiązania w zdecydowanej większości przypadków będą korzystały większe przedsiębiorstwa, które oferują swoje produkty mniejszym partnerom. Ponadto bardzo duża liczba umów toolingu jest także zawierana w obrębie grup kapitałowych. Warto wiedzieć, że nie będą to jedyne przypadki. Umowa toolingu doskonale zda egzamin także tam, gdzie jedna ze stron będzie dysponowała danym urządzeniem czy narzędziem, z kolei druga z jego pomocą będzie mogła wyprodukować towar. Umowa toolingu bardzo często wykorzystywana jest przez różnego rodzaju browary, które udostępniają restauracją i barom takie wyposażenie jak podkładki, kufle, ogrodzenia, lodówki, parasole czy ogrodzenia.