W obecnych czasach sektor finansowy jest bardziej rozbudowany niż jeszcze kilkanaście lat temu. W bankach pojawiło się wiele nowych rodzai kredytów, które można zaciągnąć na różne potrzeby. Wiele inwestycji oraz codziennych wydatków możemy sfinansować właśnie za pomocą pieniędzy, których udzielają banki. Wraz ze Spłata Kredytów przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpopularniejszych produktów bankowych. Zobacz jakie kredyty najchętniej biorą Polacy i czym charakteryzują się poszczególne z nich.
Czym jest kredyt?
Zanim przejdziemy do wymieniania najpopularniejszych produktów bankowych, warto wspomnieć, czym tak właściwie jest kredyt. Najprościej mówiąc, jest to zobowiązanie finansowe, którego udziela bank. Pożyczając określoną sumę pieniędzy, zobowiązujemy się do oddania jej w wyznaczonym okresie w regularnych ratach, których suma określona jest w umowie kredytowej. Podstawą tej transakcji jest właśnie umowa kredytowa i to właśnie tam znajdują się informacje na temat dodatkowych opłat takich jak: oprocentowanie, prowizja i ubezpieczenie kredytu. Zasady oraz procedury udzielania kredytów są regulowane przez Prawo bankowe. Przez podpisanie umowy kredytobiorca zobowiązuje się do przestrzegania ustaleń, które są tam zawarte, godząc się jednocześnie na konsekwencje, które spowodowane są jej złamaniem. Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza zdolność kredytową swojego klienta, aby mieć pewność, że jest on w stanie oddać pożyczone pieniądze w danym czasie wraz z odsetkami.
Kredyt gotówkowy
Dzięki kredytowi gotówkowemu kredytobiorca może zaspokoić swoje bieżące potrzeby. Ten rodzaj kredytu cieszy się dużą popularnością, ponieważ jego cel nie jest z góry określony tak jak w przypadku większości zobowiązań finansowy. Oznacza to, że pieniądze otrzymane w taki sposób możemy przeznaczyć na codzienne wydatki, wymarzone wakacje, zakup sprzętu elektronicznego czy remont mieszkania. Kredytobiorca może w dowolny sposób wydać pieniądze z kredytu i nie jest zobowiązany do tego, aby informować o tym bank, który udzielił mu pieniędzy. Takiego kredytu udziela się zazwyczaj na niewielkie kwoty – zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyt gotówkowy nie wymaga wkładu własnego oraz ubezpieczenia (jeśli suma, którą chcemy wziąć, nie jest zbyt wysoka).
Kredyt hipoteczny
Kolejnym znanym rodzajem kredytu jest kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego w tym przypadku kredytobiorca jest zobowiązany do spożytkowania pieniędzy w sposób, jaki został wskazany na umowie, ponieważ jest to kredyt celowy. Taki produkt finansowy bardzo ułatwia, zostanie posiadaczem własnego mieszkania lub domu, dlatego tak wiele osób się na niego decyduje. Kredyt hipoteczny obejmuje bardzo wysokie sumy, które wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Z tego względu jego spłata może zająć nam nawet kilkadziesiąt lat i aby go dostać, niezbędny jest wkład własny. Najczęściej wynosi on minimum 20% wartości nieruchomości. Konieczne jest także ubezpieczenie nieruchomości, która objęta jest hipoteką. Przed podjęciem decyzji o wzięciu takiego zobowiązania warto skontaktować się z doradcą https://splatakredytow.pl/, który podpowie nam czy dana oferta jest korzystna i pomoże nam przejść przez cały proces ubiegania się o kredyt.
Karta kredytowa
Wbrew pozorom karta kredytowa również jest rodzajem kredytu bankowego. Polega ona na tym, że co miesiąc bank odnawia nasz limit, z którego możemy korzystać na co dzień. Następnie musimy w określonym czasie spłacić kartę kredytową, aby znów cieszyć się dodatkowymi środkami. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.