Franczyzy zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność. Wszystko dlatego, że w tego rodzaju biznes mogą zainwestować nawet osoby, które nie posiadają zbyt dużego kapitału. Co więcej, franczyza jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w biznesie, jednak nie mają wystarczająco dużo odwagi, aby założyć działalność od podstaw. Pozostaje jednak pytanie o opłacalność franczyzy. Czy rzeczywiście warto inwestować w biznes oparty na tym modelu?
Czym jest franczyza?
Na początku sprawdźmy, czym w ogóle jest franczyza. Otóż umowa franczyzy zawierana jest przez dwa podmioty – franczyzodawcę oraz franczyzobiorcę. Ten pierwszy oferuje przede wszystkim markę, logo, pomysł na biznes czy środki finansowe na rozpoczęcie prowadzenia działalności. Drugi zaś prowadzi swoją firmę, jednak pod szyldem franczyzodawcy. Zobowiązany jest on, w zamian za otrzymaną pomoc, płacić franczyzodawcy co miesiąc określoną kwotę . Czasami jest ona podana jako procent od wygenerowanych przychodów, czasem jednak jest ona od nich zupełnie niezależna. Umowa franczyzy jest umową nienazwaną, zatem poszczególne jej punkty regulowane są bezpośrednio przez strony. Popularne franczyzy to między innymi franczyza Chata Polska oraz wiele innych z branży gastronomicznej.
Czy to się opłaca?
Wielu potencjalnych franczyzobiorców zadaje sobie pytanie o opłacalność prowadzenia biznesu w tym modelu. O ile w przypadku samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej wszystkie wygenerowane zyski pozostają do naszej dyspozycji, o tyle w przypadku franczyzy musimy się nimi podzielić z franczyzodawcą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że decydując się na franczyzę, możemy pozyskać większą liczbę klientów już od początku prowadzenia działalności. Wszystko dlatego, że działamy pod znaną w społeczeństwie marką, która jak magnes działa na potencjalnych klientów.
Jeśli więc dobrze wybierzemy franczyzodawcę, z którym będziemy współpracować, to mamy szansę zarobić naprawdę sporo. Franczyzobiorcy znanym marek zwykle nie narzekają na małe zarobki. Niemniej jednak musimy mieć świadomość tego, że odniesienie sukcesu zależy w dużej mierze od nas samych i naszego podejścia. Jeśli chcemy rozwijać firmę, mamy pomysł na biznes i jesteśmy gotowi ciężko pracować, to mamy ogromne szanse na odniesienie sukcesu. Nie możemy bowiem traktować franczyzy jako pasywnego źródła dochodu. Jest to bowiem działalność, którą trzeba prowadzić z zaangażowaniem.
Ile płacić franczyzodawcy?
Każdy franczyzodawca będzie od nas wymagał zupełnie innych kwot do zapłaty. Muszą one zostać zapisane w umowie, a zatem powinny podlegać negocjacjom. Jeśli jednak franczyzodawca nie jest na nie otwarty, a sama kwota do zapłaty na jego rzecz wydaje nam się zbyt wysoka, możemy poszukać innej osoby do współpracy. Pamiętajmy, że obecnie bardzo wiele firm działa w modelu franczyzy. Dlatego też naprawdę jest w czym wybierać – nie trzeba zamykać się na jedną, konkretną firmę, jeśli przedstawione przez nią warunki nam nie odpowiadają. Musimy być jednak świadomi tego, że każdy franczyzodawca będzie wymagał zapłaty proporcjonalnej do tego, jakie przychody jest w stanie wygenerować dana firma.