Rodzaje leasingów samochodowych

Leasing samochodowy jest coraz chętniej wybieraną formą finansowania zakupu auta. Obecnie można dokonać podziału na „klasyczny” leasing z wykupem oraz leasing bez opcji wykupu. Co ciekawe w obu tych kategoriach można wyróżnić kilka różnych usług. Jeśli chcesz skorzystać z leasingu, powinieneś przeczytać nasz artykuł, w którym omawiamy poszczególne jego typy.

Na czym polega leasing z wykupem auta?

Jak sama nazwa wskazuje, leasing z wykupem powoduje, że po zakończeniu umowy leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu. W umowie może być zawarta kwota wykupu po zakończeniu leasingu. Jeśli jej nie ma, to własność przechodzi na leasingobiorcę z chwilą opłacenia ostatniej raty. Leasing z wykupem bardzo często jest nazywany klasycznym.

W ramach leasingu z wykupem możemy wyróżnić leasing operacyjny, finansowy i zwrotny. Największą popularnością cieszy się leasing operacyjny. Do jego cech charakterystycznych zaliczamy prostotę księgowania i korzyści podatkowe. Raty leasingowe i wpłatę początkową księguje się do kosztów uzyskania przychodu. Umowa leasingowa trwa zazwyczaj maksymalnie 60 miesięcy. Po upływie tego czasu leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu za symboliczną kwotę.

Leasing finansowy bardzo przypomina „tradycyjny” kredyt. Leasingobiorca do kosztów zalicza odpisy amortyzacyjne oraz odsetki zawarte w ratach leasingowych. Z tej formy leasingu częściej korzysta się przy zakupie np. sprzętu medycznego, a więc przedmiotów objętych niższą stawką VAT.

Ostatnią formą leasingu z wykupem jest leasing zwrotny. Występuje on zarówno w formie leasingu operacyjnego, jak i finansowego. W ramach leasingu zwrotnego leasingodawca odkupuje auto od przedsiębiorcy, a następnie oddaje mu je w leasing. Ta forma leasingu ma na celu uwolnienie gotówki, która została wcześniej przeznaczona na zakup środka trwałego.

Na czym polega leasing bez wykupu auta?

Leasing bez wykupu nazywany jest również wynajmem długoterminowym. Dotyczy on przede wszystkim finansowania nowych pojazdów. Tak naprawdę ta usługa jest w rzeczywistości leasingiem operacyjnym bez wykupu pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca zwraca pojazd leasingodawcy. Co istotne w czasie trwania umowy klient spłaca tylko utratę wartości pojazdu powiększoną o marżę ustaloną przez leasingodawcę. To sprawia, że wysokość miesięcznej raty jest dużo niższa, niż w przypadku leasingu z wykupem. Czas trwania leasingu bez wykupu wynosi 24-48 miesięcy. Warto dodać, że leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. Cena wykupu określana jest na podstawie rynkowej wartości pojazdu.

Leasingobiorcy, podpisując ten rodzaj umowy, często wybierają również szereg dodatkowych usług (serwis, ubezpieczenie, samochód zastępczy, likwidacja szkód), które jedynie powiększają wysokość raty leasingowej.

Na czym polega leasing konsumencki?

Leasing konsumencki kierowany jest do osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oferta leasingu konsumenckiego obejmuje w głównej mierze nowe auta osobowe. W przypadku tej opcji finansowania dostępne są warianty z możliwością wykupu oraz bez wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.

Wybierając leasing na samochód, powinieneś zajrzeć na stronę vwfs.pl. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat różnych form leasingu auta. Co ciekawe na stronie vwfs.pl dostępna jest także usługa zakupu aut poleasingowych w ramach aukcji internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here