Prowadzenie własnej działalności wiąże się z koniecznością dbania o wiele istotnych spraw. Między innymi bardzo ważny jest dalszy rozwój, dzięki któremu można pozyskiwać nowych klientów oraz zarabiać więcej pieniędzy. Oczywiście warto pamiętać, że rozwój wiąże się z koniecznością dokonywania inwestycji. Istnieją różne metody pozyskiwania środków finansowych na takie inwestycje firmowe.
Gdy pojawi się potrzeba zewnętrznego finansowania wydatków na rozwój firmy, wówczas większość przedsiębiorców udaje się do banków. Wiele z nich posiada dedykowane rozwiązania i produkty finansowe, takie jak kredyt firmowy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu rozwagi przy wyborze kredytu i podpisywaniu umowy kredytowej.
Różne rodzaje kredytów dla firm
Istnieje wiele rodzajów kredytów przeznaczonych dla firm. Najpopularniejszy jest oczywiście gotówkowy kredyt firmowy ratalny. Taka forma finansowania cieszy się dużą popularnością ze względu na szybki i łatwy proces wnioskowania oraz przyznawania kredytu. Bardzo często taki kredyt firmowy nie wymaga żadnego zabezpieczenia (z wyjątkiem ewentualnego weksla albo ubezpieczenia na życie). Klient ma możliwość rozbijania spłaty na wygodne raty z możliwością skonsolidowania innych zobowiązań.
Banki oferują swoim klientom prowadzącym działalność gospodarczą również inne formy finansowania, takie jak kredyty obrotowe. Są one przeznaczone na bieżącą działalność firmy, zakup materiałów, środków produkcji czy też opłacenie usług, z których korzysta firma. Zwykle takie kredyty są udzielane na okres 5 lat, a kwota przyznanego limitu jest ustalana na podstawie przepływu środków na koncie firmowym klienta.
Firmy zainteresowane inwestycjami, powinny zwrócić uwagę na produkt finansowy, jakim jest kredyt firmowy inwestycyjny. Dzięki takim środkom można rozbudować firmę, dokupić sprzęt, zwiększyć linię produkcyjną, kupić nieruchomość, itp. Taki kredyt firmowy wymaga zabezpieczenia w formie wkładu własnego, a dodatkowo trzeba przedstawić bankowi odpowiedni biznes plan.
W każdym z powyższych przypadków, bank ocenia zdolność kredytową firmy klienta i na jej podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu odpowiedniej kwoty lub o odrzuceniu wniosku kredytowego.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu firmowego?
Na początku należy zastanowić się nad przeznaczeniem środków finansowych z kredytu. Na podstawie tej wiedzy można bowiem wybrać rodzaj kredytu i kwotę, o którą będziemy wnioskować. Dobrym pomysłem jest wybór 2-3 preferowanych banków lub doradcy kredytowego, który pomoże w dopasowaniu kredytu firmowego do potrzeb klienta. Istotne jest również sprawdzenie kosztów kredytu oraz wymagań formalnych. Szczególną uwagę powinno się zwracać na dodatkowe koszty (np. ubezpieczenie). Jeśli mowa o kosztach to warto również dowiedzieć się czy bank nalicza jakieś dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Inne sprawy, na które warto zwracać uwagę to możliwość zmiany warunków umowy w nieprzewidzianych sytuacjach, możliwość uzyskania kredytu z gwarancją BGK, dodatkowe zabezpieczenia, itp. Warto również zapoznać się z internetowymi opiniami na temat banku, jego serwisu i podejścia do klientów.