Sukces restauracji, kawiarni czy jakiegokolwiek lokalu gastronomicznego jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście obsługa. Jej zachowanie, umiejętności oraz wygląd mają duży wpływ na postrzeganie danego lokalu przez jego gości. W dzisiejszym artykule skupimy się na stroju, jaki powinna nosić profesjonalna obsługa gastronomiczna. Scharakteryzujemy poszczególne jego elementy.
Co ma wpływ na wybór stroju dla obsługi?
Omawiając strój gastronomiczny, musimy wziąć pod uwagę jego styl, kolorystykę oraz rodzaj dodatków. Dokonując wyboru w tych kwestiach, należy kierować się przede wszystkim renomą, rodzajem i wystrojem danego lokalu. Warto również wziąć pod uwagę porę dnia oraz rodzaj przyjęcia.
Prowadząc elegancką restaurację, odzież pracowników należy dostosować do jej renomy. Nie można pozwolić obsłudze na luźne t-shirty i dżinsowe zapaski. Co nie znaczy, że w innym lokalu akurat ten zestaw nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Istotnym czynnikiem warunkującym wygląd stroju gastronomicznego jest rodzaj lokalu. W karczmie lub zajeździe kelner w białej koszuli i czarnych spodniach będzie wyglądał trochę dziwnie. Z drugiej strony w eleganckiej restauracji niedopuszczalne wydaje się, aby obsługa kelnerska nosiła koszule w regionalnym stylu czy bluzki z falbankami.
Dobierając strój dla załogi, warto wziąć pod uwagę wystrój samego lokalu. Tematyka danej restauracji powinna w pewnym stopniu determinować także wygląd pracującej w niej obsługi. Dla przykładu w restauracjach dalekowschodnich wręcz oczekujemy obsługi kelnerskiej ubranej w tradycyjne stroje nawiązujące do kimono.
Rodzaj ubioru determinuje też pora dnia, w której goście odwiedzają restaurację. Wieczorna, uroczysta kolacja wymaga bardziej eleganckiej obsługi z marynarką i żakietem w roli głównej. Obsługa klubu nocnego to z kolei wysokie obcasy, krótkie spódniczki oraz bluzki z dekoltem.
Podobnie ma się rzecz z rodzajem przyjęcia. Elegancki bankiet wymaga klasycznego ubioru obsługi. Garden party czy catering podczas konferencji wymaga z kolei zupełnie innego stroju pracowników serwujących kolejne potrawy.
Z jakich elementów składa się strój obsługi gastronomicznej?
Odzież gastronomiczna to bardzo szerokie zagadnienie. Pełny strój kelnera, kelnerki, barmana czy też baristy może składać się z imponującej liczby elementów. Wśród nich wyróżniamy:
– koszulę, bluzkę lub t-shirt,
– spodnie lub spódnicę,
– kamizelkę,
– marynarkę lub żakiet,
– zapaskę,
– fartuszek,
– krawat, krawatkę, muszkę, szelki oraz apaszkę,
– kieszeń kelnerską i portfel kelnerski,
– właściwie dobrane obuwie,
– bluzy i kurtki.
Naturalnie pracownicy danego lokalu gastronomicznego nie muszą nosić wszystkich wymienionych elementów jednocześnie. Poszczególne części garderoby mogą różnić się od siebie w zasadniczy sposób. Koszule w eleganckiej restauracji mają zupełnie inny design od tych noszonych przez obsługę regionalnej karczmy.
Profesjonalna odzież gastronomiczna buduje i wzmacnia wizerunek danego lokalu. Zachowanie i wygląd kelnerów współtworzą klimat restauracji, baru lub innego lokalu gastronomicznego. Dlatego prawidłowo dobrany ubiór będzie swoistą reklamą i wizytówką danego miejsca.