XXI wiek wprowadził do świata zawodowego wiele zmian. Pojawiły się maszyny i komputery, które są w stanie zastąpić człowieka. Automatyzacja wyeliminowała już wiele zawodów. Lata spędzone na uczelni, nieprzespane noce, tysiące przeczytanych książek i niezliczone godziny praktyk, aby zdobyć wymarzone kwalifikacje – to wszystko coraz bardziej przestaje mieć znaczenie.
Czy da się zapobiec temu scenariuszowi i nie marnować czasu na bezsensowne działania? Tak, inwestując w zawody przyszłości, które umożliwią zatrudnienie w jednej z najbardziej chodliwych branż na rynku pracy.
Szlifuj swoje kompetencje i umiejętności jutra
Obecnie na rynku pracy najbardziej pożądany jest zbiór konkretnych umiejętności, które są związane z całościowym rozwiązywaniem problemów, myśleniem analitycznym, inteligencją emocjonalną i kreatywnością. Bardzo ważne są także umiejętności związane z budowaniem relacji z innymi ludźmi.
Każdy musi się przestawić na myślenie adaptacyjne, czyli takie, które pomoże szybko zdefiniować nowe cele oraz podejmować właściwe decyzje, gdy sytuacja ulegnie nagłej zmianie. Ważne jest rozwijanie umiejętności współpracy, szczególnie z punktu widzenia poruszania się w wielokulturowych środowiskach. Niezmiennie od wielu lat warto również uczyć się języków obcych.
Rynek pracy a nowoczesne technologie
Nowoczesne technologie przyczyniają się do powstawania zawodów, które zmieniają rynek pracy. Komputery i internet przyspieszają wykonywane czynności i oddziaływają na każdy aspekt życia. Tym samym niektóre specjalizacje nabierają coraz większego znaczenia, a część powoli staje się bezużyteczna. Oto lista najbardziej pożądanych zawodów.
Specjalista ds. marketingu internetowego
“Zapotrzebowanie na specjalistów ds. marketingu internetowego i social media wzrasta” – mówi ekspert z warszawskiej agencji SEO. Wraz z rozwojem sprzedaży produktów i usług online zwiększył się również popyt na tego rodzaju usługi. Dzięki nim przedsiębiorstwa, które działają w sieci, mogą docierać do klientów z całego świata.
Specjalista ds. IT, programista aplikacji mobilnych
Pracodawcy nieustannie szukają osób, które piszą oprogramowania, tworzą i zabezpieczają systemy informatyczne oraz strzegą bezpieczeństwa danych w firmach i instytucjach. Współcześnie w tej branży najbardziej dochodowe są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. W najbliższych latach do tej listy dołączą też stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.
Specjalista ds. robotyki i automatyki
Wszystko zmierza w kierunku automatyzacji, ponieważ maszyny pracują szybciej, dłużej i dokładniej niż ludzie, a co za tym idzie, możliwe jest wyprodukowanie znacznie większych ilości w krótszym czasie i przy niższych kosztach. Dlatego zawód specjalisty ds. robotyki i automatyki staje się też coraz bardziej poszukiwany na rynku pracy.
Influencer
Podstawowym zadaniem influencera jest wywieranie wpływu na ludzkie wybory. Influencerem może być na przykład autor bloga, ekspert z jakiejś konkretnej branży, czy osoba prowadząca popularne konto w serwisie społecznościowym. Jego zadaniem jest wpłynąć na decyzje zakupowe osób, które mu ufają. Dlatego musi potrafić przyciągnąć uwagę i utrzymać zainteresowanie swoich obserwatorów.
Logistyk
Specjaliści z dziedziny logistyki są niezastąpieni nie tylko w transporcie, ale także w budownictwie, motoryzacji, elektronice i energetyce. Logistyk bez problemu znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z produkcją i sprzedażą. Jest on odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów.
Trener i Dietetyk
Przyszłość tych dwóch zawodów jest związana ze zmieniającym się trybem życia Polaków. Przeprowadzone badania pokazują, że coraz więcej osób uprawia sport oraz interesuje się zdrowym stylem życia i prawidłową dietą. W związku z tym zawody trenera i dietetyka będą się wzajemnie przenikać, więc warto się rozwijać równocześnie w tych dwóch dziedzinach.
Trudno jest obecnie przewidzieć, co wydarzy się na rynku pracy w ciągu najbliższych lat, ponieważ ulega on ciągłym zmianom. Jedne zawody się pojawiają i zastępują inne, inne stają się bezużyteczne. Bez względu na wykonywany zawód, trzeba brać pod uwagę rozwój technologiczny, który bezpośrednio wpływa na rynek pracy. Pozostają więc dwa wyjścia: albo będziemy aktualizować swoją wiedzę, albo… wypadniemy z obiegu.