Złomowanie aut - co warto o nim wiedzieć?

Życie każdego auta pewnego dnia dobiega końca. Może to nastąpić ze względu na jego wiek i wynikające z niego zniszczenia albo na wypadek drogowy, w którym pojazd uczestniczył. Doskonałym przykładem mogą być te auta, które z jakichś powodów nie są użytkowane, a jedynie stoją na podwórku czy w garażu i niszczeją. Jednak, jeśli już nie ma ratunku dla pojazdu, co warto wiedzieć o jego złomowaniu i kasacji?

Prawne regulacje odnośnie kasacji pojazdów

Polskie prawo jasno wyznacza zasady, które obowiązują właściciela samochodu, jeśli chce on poddać go kasacji. Jeśli odpowiednia dokumentacja nie zostanie sporządzona, a auto lub jego części trafią do nielegalnego obiegu, ostatni właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Co więcej, jeśli sytuacja pojazdu nie zostanie prawnie uregulowana, na właścicielu nadal ciąży obowiązek opłacania składek OC, co jest tylko bezsensownym kosztem.

Niestety, wiele złomowisk funkcjonuje w Polsce bez odpowiednich uprawnień, co oznacza, iż nie wystawiają one dokumentów zgodnie z wymaganiami. Aby uniknąć problemów, które mogą pojawić się po skorzystaniu z usług takiej firmy, warto rozejrzeć się za profesjonalną stacją demontażu samochodów. Dzięki skorzystaniu z jej usług właściciel będzie miał pewność, iż nie tylko otrzyma pieniądze za oddany samochód, ale również nie pojawią się w przyszłości problemy natury prawnej.

Polecaną stacją demontażu jest firma Auto Kurek, działająca na podstawie zezwolenia wojewody Kujawsko-Pomorskiego, z którą można zapoznać się na stronie auto-kurek.pl. Oferuje ona skup aut wszelkich typów, w tym samochodów ciężarowych i autobusów. W przypadku decyzji o kasacji zostają jej poddane z odpowiednią dokumentacją oraz dbałością o środowisko. Firma prowadzi również sprzedaż części zamiennych.

Aspekty ekologiczne

Dbanie o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdej firmy i osoby prywatnej. Działając zgodnie z zasadami ekologii, złomowanie i kasacja aut muszą uwzględniać odpowiednie wykorzystanie i przetworzenie wszystkich elementów pojazdu. Dlatego w profesjonalnej stacji demontażu auta w pierwszej kolejności są rozbierane na części. Te, które nadają się do regeneracji, zostają jej poddane i mogą być wykorzystane jako części zamienne.

Pozostałe trafiają do recyklingu, np. elementy tapicerki zostają wykorzystane do produkcji mat wygłuszających. Ogumienie poddawane jest przetworzeniu i może być dodane na przykład do masy bitumicznej, dzięki czemu polepsza jej właściwości i zwiększa przyczepność dróg. Płyny samochodowe, ze względu na swoje szkodliwe działanie na środowisko w razie uwolnienia, są oddawane do rafinerii. Pozostały po rozmontowaniu metalowy szkielet jest na koniec cięty i zgniatany, a następnie trafia do huty w celu przetopienia.

Dzięki takiemu postępowaniu samochód kończy swoje życie, ale jego części pozostają w obiegu i są wykorzystywane najlepiej, jak to możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here